Dj czy zespół muzyczny?

Odpowiednio dobrana muzyka jest gwarancją udanego wesela. Decyzja o tym, czy wesele ma poprowadzić DJ, czy raczej tradycyjny zespół muzyczny nie jest łatwa i stoi przed nią większość narzeczonych. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto rozważyć wszystkie za i przeciw obu możliwości.

Plusy i Minusy zespołu muzycznego

Zasadniczą przewagą zespołu muzycznego nad DJ-em jest muzyka grana na żywo. Zespół jest najlepszym wyborem dla tych, którzy cenią tradycyjne podejście do wesela, bowiem starsi goście mogą nie zaakceptować alternatywy w postaci DJ-a. Zespół muzyczny może towarzyszyć Parze Młodej już od wyjścia z domu, a na przyjęciu szybko dołączyć swoim akompaniamentem do śpiewających gości. Jedna osoba z zespołu zazwyczaj pełni rolę Wodzireja, od którego w dużej mierze zależeć będzie dobra zabawa Waszych gości. Minusem zespołu muzycznego jest ograniczony repertuar. Orkiestra weselna nie jest w stanie zagrać wszystkich ulubionych piosenek, o które poproszą Wasi goście. Muzycy szybciej się zmęczą i będą robili dłuższe przerwy. Biorąc pod uwagę względy ekonomiczne, trzeba mieć świadomość, że za orkiestrę weselną trzeba będzie znacznie więcej zapłacić, szczególnie, jeśli w skład instrumentów wchodzi np. saksofon, czy perkusja. Decydując się na zespół zawsze istnieje ryzyko trafienia na chałturzących muzyków.

DJ – za i przeciw

Podstawowym argumentem przemawiającym za wyborem Dj-a jest brak ograniczeń, jeśli chodzi o muzykę z różnych gatunków muzycznych. Utwory odtwarzane są w oryginale, a zatem nie ma obaw o fałszowanie. Ponadto Dj jest w stanie odtwarzać muzykę także podczas przerw, nie przerywając gościom zabawy. Jeśli oczekujecie, że Wasze wesele będzie nieszablonowe i oryginalne, to tym bardziej DJ może się świetnie sprawdzić, nie tylko dlatego, że sam w sobie jest sposobem na przełamanie tradycji, ale z uwagi na to, że może również tworzyć muzykę, zapewniając nietuzinkowy pierwszy taniec Młodej Parze. Wesele, to kosztowny wydatek, a coraz częściej Para Młoda sama sobie finansuje przyjęcie. W takiej sytuacji DJ okazuje się doskonałą alternatywą, gdyż koszt wynajęcia DJ jest znacznie niższy od zatrudnienia zespołu. Decydując się na DJ-a trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by potrafił on przejąć rolę Wodzireja, poprowadzić zabawy i rozweselić gości. Jeżeli nie jest w stanie tego zapewnić, to konieczne będzie zatrudnienie dodatkowej osoby, która przejmie tę rolę.

Informacje praktyczne

Przy wyborze zespołu lub DJ-a nie należy opierać się wyłącznie na rekomendacjach znajomych, gdyż to, co podoba się innym, niekoniecznie będzie odpowiadało i Wam. Przed podpisaniem umowy poproście o nagranie z innych wesel, na których grali. Jeżeli wybieracie zespół, zakomunikujcie wprost, że nie życzycie sobie grania z playbacku i poproście, by taki zapis widniał w umowie. Dokładnie omówcie cały repertuar, a nie tylko pierwszy taniec. Jeżeli na weselu będzie nieobecny jeden z rodziców Pary Młodej, to wspomnijcie o tym orkiestrze, aby uniknąć niekomfortowej sytuacji związanej z tym, że zespół ich wywoła. Ustalcie, jak mają wyglądać oczepiny i jakiego rodzaju zabaw sobie nie życzycie. Jasno dajcie do zrozumienia, jakie jest Wasze stanowisko na temat spożywania alkoholu przez muzyków podczas przyjęcia.

Bez względu na to, czy wybierzecie zespół muzyczny, czy zdecydujecie się na DJ-a, trzeba pamiętać o tym, że muzycy muszą tryskać dobrym humorem i zarażać entuzjazmem. Przyjęcie weselne, to miejsce spotkań ludzi różnych pokoleń, o odmiennych gustach muzycznych. Dobry DJ i zespół cechują się intuicją i pomysłowością, zapewniając dobrą zabawę zarówno młodszym, jak i starszym gościom. Jeden i drugi może sprawić, żeby Wasze wesele było wyjątkowe, pod warunkiem, że wybierzecie profesjonalistę. Pamiętajcie o tym, że polecani i sprawdzeni muzycy mają zarezerwowane terminy na rok, a nawet i dwa lata do przodu. Warto zatem pomyśleć o tym, jak najwcześniej.